Kontakti

Profesionālās skaņu ierakstu programmas

Profesionālo skaņu ierakstu programmu piedāvājums sākot no pirmajām MIDI sekvencera programmām 80.-to gadu beigās līdz mūsdienām ir ļoti audzis un attīstījies.

Šodien tiek piedāvātas gan bezmaksas, gan maksas programmas, universālas, vai arī optimizētas konkrētiem mūzikas žanriem, gan Windows, gan Mac datoru videi. Tādēļ katrs lietotājs meklē un atrod „savu” programmu balstoties uz visiem iepriekš minētajiem kritērijiem.

Populārākās un reizēm arī dārgākās programmas parasti ir universālas un ar lielāku visdažādāko funkciju skaitu. Mūsdienu datoru veiktspēja un attīstīta skaņas apstrādes algoritmu izstrādes industrija dod iespēju papildināt programmu jaunākās versijas ar praktiski neierobežotu iespēju daudzumu.

Profesionālim, kas vēlas orientēties programmatūru uzlabojumos progress liek nepārtraukti sekot līdz jaunumiem un izglītoties. Tomēr piedāvājums ir tik plašs un daudzveidīgs, ka viena profesionāla lietotāja iespējās nav apgūt vai iepazīt visas programmas.

MixPro studio skaņu inženiera izvēle daudzceliņu ierakstiem un miksēšanai ir Steinberg Nuendo. Skaņas apstrādes ziņā tā faktiski neatšķiras no Steinberg Cubase. Populāri skaidrojot, Cubase tiek pozicionēta kā Mūzikas producēšanas programma, bet Nuendo - kā Post Production, t. i.,  visu veidu kino un video materiālu ieskaņošanas programma. Apgūt šīs abas programmas nav viegli, bet kā atalgojums ar laiku nāk atklāsme, ka ar šīm programmām viss ir iespējams un neviens sīkums nav aizmirsts. Cubase 12 / Nuendo 12 funkciju un iespēju saraksts ir iespaidīgs. Tās ļauj vienlīdz efektīvi strādāt gan ar Audio, gam MIDI celiņiem. Jāatceras, ka Steinberg firma ir tādu standartu, kā ASIO un VST radītāja un attīstītāja. Bet savas elektronikas ierīces (skaņu kartes un DAW kontrolierus) tā ražo sadarbībā ar Yamaha.

Otra, MixPro Studio skaņu inženiera rezerves programma daudzceliņu ierakstiem ir Magix (agrāk Sony) Vegas. Tās galvenā priekšrocība ir ļoti ātrā un vieglā apgūšanas līkne. Šajā programmā visas darbības un funkcijas ir atrodamas viegli un apgūstamas ātri. Tātad, tai ir loģiski izveidota lietotāja saskarsme (user interface). Interesanti, ka jau ilgāku laiku tā tiek pozicionēta kā video montāžas programma, lai gan savu popularitāti tā ieguva kā daudzceliņu skaņu montāžas programma. Pie tās trūkumiem minama slikti veidota Transporta funkcija un MIDI atbalsta neesamība.

Kā stereo failu montāžas un māsterēšanas programmu izvēlamies Magix (agrāk Sony) Sound Forge. Līdzīgi, kā Magix Vegas, tās stiprā puse ir salīdzinoši viegla apguve un ērta lietošana, visu pazīstamo skaņas failu atbalsts. Šo programmu ērti lietot arī skaņas failu formātu maiņai, failu īsināšanai, mobilo telefonu zvanu mūzikas rediģēšanai un daudzām citām skaņu apstrādes vajadzībām.

Vairāk informācijas par minētajām skaņu apstrādes programmām atrodams oficiālajās ražotāju mājas lapās: